Sportsfest Schedule *Updated

Following is the schedule for the basketball tournament for our Sports Invitational 2011:

DATE

TIME VENUE GAMES
July 2 9:00 AM - 5:00 PM Cuneta Astrodome Presentation of Teams
July 9 6:30 - 8:00 PM HP Pearl, Harrison Plaza V. Consunji vs Romago
  8:00 - 9:30 PM   Meinhardt vs LRPA
July 23 4:00 - 5:30 PM HP Pearl, Harrison Plaza Grabtech vs Integrated
  5:30 - 7:00 PM   DMCI vs Figueroa
  7:00 - 8:30 PM   APEC vs Citi Aire
July 29 8:30 - 10:00 PM HP Pearl, Harrison Plaza Systech vs NBF
July 30 4:00 - 5:30 PM HP Pearl, Harrison Plaza Wil Decena vs EGI
  5:30 - 7:00 PM   Ecolab vs Beta Electric
  7:00 - 8:30 PM   Citi Aire vs Meinhardt
Aug 5 8:00 - 9:30 PM HP Pearl, Harrison Plaza NBF vs Thermovar
Aug 6 4:00 - 5:30 PM HP Pearl, Harrison Plaza TCGI vs EGI
  5:30 - 7:00 PM   Ecolab vs DMCI
  7:00 - 8:30 PM   Sogo vs Integrated
Aug 12 8:00 - 9:30 PM HP Pearl, Harrison Plaza Megawide vs Systech
Aug 13 1:00 - 2:30 PM HP Pearl, Harrison Plaza Amici vs APEC
  2:30 - 4:00 PM   Wil Decena vs Sogo
  4:00 - 5:30 PM   Beta Electric vs JSR
  5:30 - 7:00 PM   LRPA vs Filinvest
Aug 19 8:00 - 9:30 PM HP Pearl, Harrison Plaza Thermovar vs V.Consunji
Aug 20 1:00 - 2:30 PM HP Pearl, Harrison Plaza Integrated vs TCGI
  2:30 - 4:00 PM   DMCI vs DCCD
  4:00 - 5:30 PM   Meinhardt vs APEC
  5:30 - 7:00 PM   Romago vs Systech
Aug 26 8:00 - 9:30 PM HP Pearl, Harrison Plaza EGI vs Sogo
Aug 27 1:00 - 2:30 PM HP Pearl, Harrison Plaza Figueroa vs JSR
  2:30 - 4:00 PM   Citi Aire vs Filinvest
  4:00 - 5:30 PM   Megawide vs NBF
  5:30 - 7:00 PM   Grabtech vs Wil Decena
Sep 2 8:00 - 9:30 PM HP Pearl, Harrison Plaza Beta Electric vs DCCD
Sep 3 1:00 - 2:30 PM HP Pearl, Harrison Plaza Amici vs LRPA
  2:30 - 4:00 PM   Citi Aire vs Filinvest
  4:00 - 5:30 PM   Megawide vs NBF
  5:30 - 7:00 PM   Grabtech vs Wil Decena
Sep 9 8:00 - 9:30 PM HP Pearl, Harrison Plaza Filinvest vs Meinhardt
Sep 10 1:00 - 2:30 PM HP Pearl, Harrison Plaza Romago vs Megawide
  2:30 - 4:00 PM   EGI vs Grabtech
  4:00 - 5:30 PM   JSR vs DMCI
  5:30 - 7:00 PM   APEC vs LRPA
Sep 16 8:00 - 9:30 PM HP Pearl, Harrison Plaza NBF vs V. Consunji
Sep 17 1:00 - 2:30 PM HP Pearl, Harrison Plaza Sogo vs Grabtech
  2:30 - 4:00 PM   DMCI vs Beta Electric
  4:00 - 5:30 PM   Citi Aire vs Amici
  5:30 - 7:00 PM   Thermovar vs Romago
Sep 24 1:00 - 2:30 PM HP Pearl, Harrison Plaza Wil Decena vs TCGI
  2:30 - 4:00 PM   JSR vs Ecolab
  4:00 - 5:30 PM   LRPA vs Citi Aire
  5:30 - 7:00 PM   V. Consunji vs Megawide
Oct 1 1:00 - 2:30 PM HP Pearl, Harrison Plaza Integrated vs EGI
  2:30 - 4:00 PM   DCCD vs Figueroa
  4:00 - 5:30 PM   Meinhardt vs Amici
  5:30 - 7:00 PM   NBF vs Romago
Oct 7 8:00 - 9:30 PM HP Pearl, Harrison Plaza TCGi vs Grabtech
Oct 8 1:00 - 2:30 PM HP Pearl, Harrison Plaza DCCD vs Ecolab
  2:30 - 4:00 PM   Filinvest vs APEC
  4:00 - 5:30 PM   Systech vs Thermovar
  5:30 - 7:00 PM   Beta Electric vs Figueroa
Oct 15 1:00 - 2:30 PM HP Pearl, Harrison Plaza Apec (A1) vs Filinvest (A4)
  2:30 - 4:00 PM   Citiaire (A2) vs Meinhardt (A3)
  4:00 - 5:30 PM   JSR (D1) vs Ecolab (D4)
  5:30 - 7:00 PM   Beta Electric (D2) vs DCCD (D3)
Oct 22 1:00 - 2:30 PM HP Pearl, Harrison Plaza Megawide (B1) vs Thermovar (B4)
  2:30 - 4:00 PM   Systech (B2) vs NBF (B3)
  4:00 - 5:30 PM   Sogo (C1) vs TCGI (C4)
  5:30 - 7:00 PM   Integrated (C2) vs Wil Decena (C3)
Oct 29 1:00 - 2:30 PM HP Pearl, Harrison Plaza 1.winners of (A1vsA4)&(D2vsD3)
  2:30 - 4:00 PM   2.winners of (A2vsA3)&(D1vsD4)
  4:00 - 5:30 PM   3.winners of (B1vsB4)&(C2vsC3)
  5:30 - 7:00 PM   4.winners of (B2vsB3)&(C1vsC4)
Nov 5 1:00 - 2:30 PM HP Pearl, Harrison Plaza Winners of Game 1 and 2
  2:30 - 4:00 PM   Winners of Game 3 and 4
Nov 12 1:00 - 2:30 PM HP Pearl, Harrison Plaza Battle for 3rd Place
  2:30 - 4:00 PM   Championship Game

Badminton Schedule is as follows:

Date Time Court 1 Court 2 Court 3 Venue
Badminton schedule
Jul 16 5 - 6 PM V. Consunji vs DCCD CitiAire vs Thermovar Filinvest vs TCGI HP Pearl
6 - 7 PM TCGI vs IIC Meinhardt vs Filinvest DCCD vs Beta
7 - 8 PM JSR vs Sogo Amici vs Beta Thermovar vs Figueroa
Jul 23 5 - 6 PM WDA vs Systech Grabtech vs Beta Sogo vs NG Yumol
6 - 7 PM CitiAire vs Figueroa NBF vs Amici CitiAire vs WDA
  IIC vs WDA NYUMOL vs AMICI IIC vs CITIAIRE
  Filinvest vs WDA Filinvest vs Figueroa Grabtech vs Sogo
       
Jul 30 5 - 6 PM Megawide vs Thermovar Figueroa vs Meinhardt Grabtech vs RSG
6 - 7 PM DCCD vs EGI V. Consunji vs NG Yumol CitiAire vs Mendoza
 
7 - 8 PM Sogo vs Amici JSR vs NBF TCGI vs Systech
  TCGI vs Meinhardt Grabtech vs NBF Thermovar vs TCGI
  Meinhardt vs CitiAire NG Yumol vs EGI RSG vs Sogo
Aug 6 3 - 4 PM Filinvest vs Thermovar DCCD vs NG Yumol  
4 - 5 PM Figueroa vs Mendoza EGI vs Beta TCGI vs Megawide
5 - 6 PM NG Yumol vs Beta Amici vs EGI DCCD vs Amici
6 - 7 PM Thermovar vs Meinhardt V. Consunji vs DCCD Medoza vs Meinhardt
Aug 13 3 - 4 PM Systech vs Figueroa Beta vs RSG Figueroa vs WDA
4 - 5 PM V. Consunji vs JSR WDA vs TCGI Figueroa vs Thermovar
5 - 6 PM Amici vs JSG IIC vs Systech Amici vs Grabtech
 
6 - 7 PM Amici vs RSG Figueroa vs TCGI  
Aug 20 3 - 4 PM

Meinhardt vs Systech

Mendoza vs Thermovar IIC vs Megawide
4 - 5 PM EGI vs JSR Mendoza vs Thermovar Beta vs NBF
5 - 6 PM Menodoza vs TCGI Meinhardt vs IIC DCCD vs JSR
6 - 7 PM   CitiAire vs TCGI  
Aug 27 3 - 4 PM Thermovar vs WDA Filinvest vs IIC Systech vs Mendoza
4 - 5 PM Mendoza vs WDA   Systech vs Megawide
5 - 6 PM     Systech vs Filinvest
6 - 7 PM      
Sep 3 3 - 4 PM RSG vs NBF Beta vs V. Consunji DCCD vs Sogo
4 - 5 PM RSG vs NG Yumol Beta vs Sogo V. Consunji vs Grabtech
5 - 6 PM RSG vs DCCD NG Yumol vs Grabtech Thermovar vs IIC
6 - 7 PM DCCD vs Grabtech NBF vs NG Yumol NG Yumol vs JSR
Sep 10 3 - 4 PM NBF vs Sogo RSG vs V. Consunji RSG vs V. Consunji
4 - 5 PM EGI vs Sogo NBF vs V. Consunji  
5 - 6 PM Sogo vs V. Consunji    
6 - 7 PM RSG vs EGI    
Sep 17 3 - 4 PM JSR vs Grabtech WDA vs TCGI Megawide vs CitiAire
4 - 5 PM Systech vs Figueroa NBF vs V. Consunji RSG vs DCCD
5 - 6 PM EGI vs Sogo Mendoza vs IIC NG Yumol vs Beta
Sep 24 3 - 4 PM Thermovar vs IIC Sogo vs V. Consunji NBF vs DCCD
4 - 5 PM   Filinvest vs CitiAire Megawide vs Figueroa
5 - 6 PM Grabtech vs EGI RSG vs NG Yumol Systech vs Mendoza
Oct 1 3 - 4 PM     WDA vs IIC
4 - 5 PM Amici vs RSG NBF vs NG Yumol JSR vs Beta
5 - 6 PM Megawide vs Mendoza Thermovar vs Systech Sogo vs DCCD
6 - 7 PM EGI vs V. Consunji    
TIE BREAKING GAMES
Oct 8 3 - 4 PM TBA     HP Pearl
4 - 5 PM TBA    
5 - 6 PM TBA TBA  
6 - 7 PM      
7 - 8 PM      
Oct 15 3 - 4 PM Game 1 Game 3  
4 - 5 PM Game 2 Game 4  
5 - 6 PM Game 5 (L1 vs L2) Game 6 (L3 vs L4)  
6 - 7 PM Game 7 (W1 vs W2) Game 8 (W3 vs W4)  
7 - 8 PM      
Oct 22

3 - 4 PM

Game 9 (W5 vs L8) Game 10 (W6 vs L7)  
4 - 5 PM Game 11 (W7 vs W8) Game 12 (W9 vs W10)  
5 - 6 PM Game 13 (W12 vs L 11)    
6 - 7 PM Game 14 (W11 vs W13)    
7 - 8 PM Game 15*